NOVINKY : Texty : Komentáře : Auditoria : Seriály : Click & Bound : Kalendárium                       Home   

Identita :
NEZNAMY_4382 
info : profil : má auditoria : známí
přítomní : všichni : uspat : logout


Spřátelené weby :



Wacovo doupě
www.eleferno.cz

Stránka Domi.D
Shop s BDSM pomůckami
Njalova noční říše
Dark Club
Klub antropomorfní kynologie. Domov pejsků a feneček v lidské podobě
Sluneční tvrz Petrůvka
Yelen plastification. Fetish foto a móda



clanek reaguje nikdo
na clanek reaguji nikdo

Rubriky
Začátečníkům  ( 66 )
Náctiletým  ( 11 )
Reálné zážitky  ( 55 )
Scénáře  ( 16 )
Povídky  ( 100 )
Poezie  ( 33 )
Eseje a úvahy  ( 53 )
Teorie BDSM  ( 34 )
BDSM v praxi  ( 45 )
Udělej si sám  ( 11 )
Recenze,testy  ( 5 )
Reportáže  ( 23 )
Bondílna  ( 8 )
Help  ( 6 )
Vox populi  ( 62 )
Editorial  ( 13 )

Pište pro www.ds-life.cz

Komentáře
(bez názvu)      [drackula ]
Re: drackula, [24.10.2005 - 10:38]      [Wolfmaster ]
Re: Re: drackula, [24.10.2005 - 10:38]      [drackula ]
Re: Re: Re: drackula, [24.10.2005 - 10:38]      [Wolfmaster ]
Re: Re: Re: drackula, [24.10.2005 - 10:38]      [Kacir ]
Re: Re: Re: Re: drackula, [24.10.2005 - 10:38]      [Wolfmaster ]
Re: Re: Re: Re: drackula, [24.10.2005 - 10:38]      [Wolfmaster ]
Podnětné      [Terrier ]
Velmi dobré      [WACO ]
(bez názvu)      [Annemarie.Apeltauer ]



Znamkovali

Existujici
1

Alespon registrovani
-

vsichni
1


()
(2)
()
()
()
()
()
()


Znamkovani - jako ve skole
Neznamkuji 5 4 3 2 1

Oficiální článek ( 31.8.2005 00:43:55 )
Něco o funkční bondáži neboli svazování
Přečetlo 7806 lidí celkem 17657 krát (zobrazit statistiku). Komentovalo 6 lidí 10 krát. Nové10 (zobrazit komentáře)
Vkladatel:Wolfmaster ., Autori:Wolfmaster  Témata : Bondage    BDSM v praxi    BDSM "hardware"    Zdraví a BDSM    Rubriky : Začátečníkům    Bondílna    Teorie BDSM    BDSM v praxi   

Poznámka autora

Tento článek vznikl původně na objednávku redakce serveru www.bdsm.cz. Přiznám se, že jsem byl překvapen. Poněkud. Nepovažuji se za ortodoxního bondážistu, na své výtvory se špagáty a podobnými ?vázacími prostředky? se dívám poněkud....kriticky :-). Nicméně, slíbil jsem, a tedy i plním......

Článek vznikal více jak jeden rok od jeho objednání. No....stručně.......postupně, jak jsem se rozpomínal, tak tenhle článek kypěl a kvasil ;-).Redakci serveru www.bdsm.cz byl zaslán přibližně 19.03.2005 a pak byl podle požadavků redaktorů různě upravován a z důvodu "stravitelnosti" rozdělen na tři části.

První část s původním názvem "Funkční bondáž neboli svazování" na serveru www.bdsm.cz byla zveřejněna 16.05.2005. Vzhledem k neustále odkládanému termínu zveřejnění zbývajících částí, jsem se rozhodl jej v původní nedělené podobě zveřejnit zde.Snad jeho četbu přežijete :-P.

Poděkování patří zejména _Michelle_, mé manželce a figurantce za trpělivost; Alraune, neb měla trpělivost se stále odkládaným termínem.. A konečně i mým subinkám, které (s)trpěly a trpí mojí ?šikovnost?, díky jim mohl tento článek vzniknout.

Verze textu 28.05.2005

Základní rozdělení bondáže považuji za vhodně vyřešenou článkem Základní rady pro bondáž (autor Des de Moor, překlad Soptík, zveřejněno na 13.1. 2001, rubrika Bondage). Hodlám se dále věnovat funkčnímu způsobu bondáže, protože pouze umně esteticky ovinuté tělo mně nechává klidným. Prostě to není můj šálek čaje.... . Pokusím se tu popsat své teoretické i praktické zkušenosti. S bondáží, která je funkční. Z hlediska znehybnění jako takového, či jako nutného východiska pro další d/s aktivity. Svazování s cílem dosažení bolesti. Stručně, nic více, ani méně.

Obsah :

Materiály a bezpečnost :

Pokud chci psát o materiálech, považuji za nutné se jedním dechem věnovat i bezpečnosti. Bezpečnost bondáže nevychází pouze z mentálního stavu d. a s., ale je také limitována technickými prostředky. Těmi především. Zároveň se pokusím projevit i svůj názor na vhodnost daného materiálu z hlediska zkušeností d. V dalším textu se objevují i linky na www stránky s danou tématikou. Vybíral jsem takové odkazy, které jsou jednak funkční a jednak jsou názorné po stránce technické. Znamená to, že odkazy nemusí být nutně nejvhodnější z hlediska nákupu materiálu.

Legenda: Obtížnost, Bezpečnost: 1 = bezpečný materiál, vhodný pro začátečníka; 6 = materiál nebezpečný, vhodný pro velmi zkušené.

Lana a provázky

"Kde by byl svět bez provázků" - pohledem na tento citát začínal jeden jinak docela nudný film. Nezbývá než souhlasit. Pro běžné potřeby vystačíte s průměrem 6 až 8 milimetrů u nekovových materiálů, respektive o 2,5 - 3 mm u kovových materiálů. Toto rozpětí dává dostatečnou nosnost (80 až 120 kg dle konstrukce a použitého materiálu), jednotlivé prameny se příliš nezařezávají (tedy u nekovových materiálů) do tkání a lano je dostatečně ohebné. U menších průměrů je třeba o jeden až dva body přidat na obtížnosti - z důvodu zařezávání do tkání těla. Poměrně málo známé a využívané jsou sítě spletené z provázků. Vzhledem k síťové struktuře je možné u nich použít menší průměr než u lan samotných - při zachování jak nosnosti, tak bezpečnosti z hlediska vázání jako takového.

Členění dle použitého materiálu:

Z přírodního nekovového materiálu: bavlna, sisal, konopí, hedvábí, kůže

Vzhledem k mechanickým vlastnostem je patrně nejvhodnější bavlna a hedvábí. Lana a provázky z těchto materiálů jsou měkké, ohebné. Dají se dobře barvit. Zejména bavlněných lan je na trhu dostatečný výběr z hlediska konstrukce lana, tedy bezdušová / s duší, s hladkým i různě hlubokým, či tvarovaným desénem opletení. Nepříjemnou vlastností je třepení jejich konců, které znesnadňuje manipulaci s nimi.

"Lanem z kůže" je třeba rozumět v tomto případě kožený řemínek čtvercového či kruhového průřezu. Je třeba si uvědomit, že jakýkoliv řemen či řemínek delší jak cca. 1 m bude vyroben z více jak jednoho kusu. Nosnost takového řemínku pak záleží hlavně na kvalitě provedeného spoje nebo spojů. Jedinou výjimkou jsou řemínky k šicím strojům, ty jsou ale relativně drahé (okolo 60 Kč za 1 m délky).

Bezpečnost: Hákový nůž - na rozdíl od běžného nože je jeho použití rychlé a bezpečné. Příkladem může být

MARTOR - MaxiSafe - # 101198
.

Jinou možností mohou být nůžky, tedy přesněji nůžky BRAUN ? STADLER

Obtížnost: 1 u bavlny; 3 pro sisal i konopí ( nebezpečí povrchových oděrek); hedvábí nehodnotím - vzhledem k jeho ceně s ním nemám dostatečné zkušenosti.

Ze syntetického nekovového materiálu: polyester, polyamid - a jejich obchodní názvy, jako je např. perlon.

Materiály s velmi zvláštní povahou. Často jsou na omak měkké, příjemné?.. . Díky svému hladkému povrchu způsobují již při relativně nízké rychlosti a četnosti pohybu poměrně nepříjemné spáleniny. Velmi široká paleta konstrukčních i barevných provedení. Bezproblémové zakončení zatavením - pájkou, případně nad plamenem. Poznámka: Kdesi na netu jsem si před třemi roky přečetl ódu o lanech typu TEWE. Vyhodil jsem je téměř netknutá. Příliš tuhá, s nevhodným desénem opletení. Ale to může být těžce osobní ;-).

Bezpečnost: Hákový nůž - na rozdíl od běžného nože je jeho použití rychlé a bezpečné. Příkladem může být

MARTOR - MaxiSafe - # 101198
.

Jinou možností mohou být nůžky, tedy přesněji

nůžky BRAUN ? STADLER

Obtížnost: 3 pro PE i PA (nebezpečí povrchových spálenin).

Kovové materiály

Ocelová lana - velmi rozmanité konstrukční i materiálové provedení. U neocelových materiálů je poněkud menší výběr. Drátky, zvláště ocelových lan, mají sklon k lámání při velmi malých poloměrech ohybu. Povrch lan pak škrábe, u ocelového materiálu (s výjimkou nerezového) se na lomových plochách ihned objevuje rez (nebezpečí infekce). Nicméně ocelová lana se dají běžně koupit i zatavená v PE. Problémem u kovových lan je tuhost v ohybu, snižující možnost vázání uzlů. Spojování pomocí šroubovacích spojek je náročné na kvalitu utažení.

Bezpečnost: Štípačky jsou použitelné u ocelových lan do o 3 mm, pákovými štípačkami lze bezpečně přeštípnout lana do o 6 mm, dlouhé pákové štípačky zvládnou i lano o o 15mm.

Obtížnost: 3 pro lana s PE povlakem, 4 pro lana bez povlaku.

Tkalouny, popruhy

Také velmi oblíbené?. vzhledem k tenkému obdélníkovému průřezu je s tímto typem vázacího materiálu poněkud náročnější "práce". Na druhou stranu díky tomu je při stejném počtu závitů tahové i smykové zatížení pokožky podstatně nižší. Vzhledem k tomu, že tento typ materiálu používám jen okrajově, omezím se na konstatování, že charakteristiky materiálů tkalounů a popruhů jsou velmi podobné lanovým. Nicméně nepoměrně častěji než u lan se setkáte se syntetickými materiály. Doporučená minimální šířka 20 až 25 mm při tloušťce 1 mm.

Bezpečnost: Hákový nůž - na rozdíl od běžného nože je jeho použití rychlé a bezpečné. Příkladem může být MARTOR - MaxiSafe - # 101198.

Jinou možností mohou být nůžky, tedy přesněji nůžky BRAUN ? STADLER

Obtížnost: 2 u bavlny; 3 pro sisal, konopí ( nebezpečí povrchových oděrek) a syntetické materiály (nebezpečí povrchových spálenin).

Řetězy

Osobně mám řetězy hodně rád. Tedy.....pokud je nemusím nosit v kufru :-). Při vhodném typu svázání dávají pocit naprosté konečnosti. Zvlášť je-li fixace korunována cvaknutím zámků :-). Na rozdíl od předchozích materiálů lze jeho utahování/povolování provádět pouze krokově. Délku kroku vymezuje samotná konstrukce řetězu, respektive délka jeho článku. Podélná osa článku je podstatně delší než příčná a volné spojení článků má za následek i podstatně rozdílnější mechaniku chování řetězu nejen při vázání, ale též po aplikaci. Díky článkové konstrukci se řetězová oka mohou i po uvázání navzájem pohybovat. Při sebemenším pohybu může tak dojít ke skřípnutí zejména měkkých tkání, jako jsou například velké a malé pysky. Neplánovaně tak může nastat k podstatně intenzivnějšímu zážitku, než byl původně zamýšlen, či předpokládán.

Členění dle použitého materiálu:

Nekovové materiály

Z nekovových materiálů přichází v úvahu z pevnostních důvodů pouze plast. A ten ještě k tomu velmi omezeně. Takže o plastu pouze stručně. Konstrukčně omezená nabídka (články oválného tvaru, obvykle s příčkou z pevnostních důvodů), barevné spektrum poněkud širší.

Bezpečnost: Klíče od zámků nejméně na dvou různých snadno dostupných místech, štípací kleště.

Obtížnost: 4.

Kovové materiály.

Velký výběr, z hlediska konstrukce, velikostí a nosností; je u řetězů ocelových, podstatně menší u mosazi a mědi. Ocelové řetězy jsou ve valné většině z pevnějších konstrukčních druhů ocelí, s povrchovou úpravou obvykle zinkováním. Po použití či po očistě doporučuji vytřít vlhký ocelový řetěz do sucha, nebo jej rychle vysušit například na ústředním topení. Jinak se nedivte rezavým skvrnkám..... a pozdějšímu úplnému zrezavění. Při výběru řetězů doporučuji vzít s sebou zámky/ečky, které používáte. Nebudete později zklamáni, že okem řetězu svůj zámeček neprostrčíte.

Poznámka: Nespornou výhodou kovových řetězů je schopnost teplotní akumulace. Takové nahřání na radiátoru ústředního topení, či naopak vychlazení v ledničce dokáže......své:-).

Bezpečnost: Klíče od zámků nejméně na dvou různých snadno dostupných místech, pákovými štípačkami lze zvládnout řetězy do o 4 mm, dlouhé pákové štípačky zvládnou i oko řetězu s o 8 mm. Tepelná akumulace a teplená vodivost je však dvousečnou zbraní takže řetězy nikdy nenahříváme na wavkách, akumulačních kamnech či přímotopech = nebezpečí popálení. A nechladíme v mrazničce, mraznička = *** = -24°C = nebezpečí lokálních omrzlin.

Obtížnost: 4.

Fólie

V oblibě mám stretchovou balicí fólii o tloušťce 17 až 20 m, do které se balí např. palety ve skladech. Kupuji ji ve dvou šířkách, 500 a 100 mm. Vedle toho existuje velké množství dalších materiálů tohoto druhu.Velmi lákavé jsou teplem smrštitelné fólie, PVC byly nepoužitelné z důvodu vysoké teploty nutné pro smrštění. Pětivrstvé polyolefinové fólie mají údajně počátek tepelné smrštitelnosti podstatně nižší. Nicméně neměl jsem čas vyzkoušet :-(. Výhodou stretchových fólií je jejich velmi malá tloušťka v kombinaci s vysokou průtažností. Výsledkem je velmi dobré přilnutí fólie na lidské tělo - ideální prostředek pro mumifikaci.

Bezpečnost: Hákový nůž - na rozdíl od běžného nože je jeho použití rychlé a bezpečné. Příkladem může být MARTOR - MaxiSafe - # 101198.

Jinou možností mohou být nůžky, tedy přesněji nůžky BRAUN ? STADLER .

Při mumifikacích upozorňuji ještě na nebezpečí ucpání dýchacích cest. V tomto případě doporučuji aplikaci dýchací trubice - šnorchlu...

Obtížnost: 1 u šířky do 200 mm; 3 až 4 pro šířku 500mm (obtížná manipulace s rolí fólie).

Lepicí pásky

Ortodoxní bondážisté se (nejen - :-) ) na tomto místě ošívají nechutí. Nicméně lepicí pásky sem patří také....vzpomeňte si například na poutání v kriminálně-gangsterských filmech. Nejméně ve dvou ohledech mají tyhle filmy pravdu....je to rychlé a účinné. Kupodivu lze velmi dobře svázat i obyčejnou hnědou páskou - jen mějte po ruce houbičku na zvlhčování. Jinak budete ulepeni více než spoutávaná osůbka:-). Nicméně mnohem jednodušší je použití plastových (nejčastěji PE) lepicích pásek. Díky velkému sortimentu šířek, kvality lepidla a barev jsou lepicí pásky velmi variabilní v použití. Jmenoval bych alespoň vytváření elastického, super přilnavého oblečení (autor PDT, model Myšička a stříbrná páska na jednom srazu), depilační prostředek, všestrannou příchytku rychlého nasazení, roubík....atd. Standardní součástí mé výbavy je noname páska šířky 10 mm. Do této skupiny bych ještě zařadil i leukoplasti všeho druhu (pozor na možnou alergii na kaučuk u běžných leukoplastí) a kupodivu i mucholapky :-P.

Bezpečnost: Hákový nůž - na rozdíl od běžného nože je jeho použití rychlé a bezpečné. Příkladem může být MARTOR - MaxiSafe - # 101198.

Jinou možností mohou být nůžky, tedy přesněji nůžky BRAUN ? STADLER .

Obtížnost: 1 u šířky nad 30 mm; 3 až 4 pro se zmenšující se šířku (vzrůstající možnost zaškrcení cévního řečiště).

Dráty, nitě

Členění dle použitého materiálu:

Dráty

Z materiálového a rozměrového hlediska jsou dráty kovovou tyčí s velmi malým průměrem (do 5mm) z měkkého, poddajného materiálu, který drží tvar daný deformací. Asi nejdostupnější je ocelový vázací drát, dnes běžně k dispozici v apartním plastovém obalu. Osobně dávám přednost o 0,50 mm - - snadno se tvaruje prsty, i když konečné utažení provádím kombinovanými kleštěmi....hádejte proč ;-)? Dráty ze slitin hliníku považuji za nepoužitelné pro jejich lámavost. Mosazný materiál má krásně zlatou barvu, ale je poměrně drahý. Měděné dráty jsou patrně nejdostupnější - stačí rozmontovat a následně rozmotat elektrický stroj (motor, a pod.) nebo transformátor. Nicméně získaný materiál nemá čistý kovový povrch, protože je opatřen lakovou izolací. Ta nemusí být zcela rovnoměrná, mohou vznikat různé nerovnosti či hrany - s následným nebezpečím poranění tkáně.

Nitě

Nepatří jen do výbavy švadlen a krejčích. Zejména pak režné, sedlářské a další podobné, které snesou relativně větší zatížení v tahu (kolem 30 kg). Vzhledem k materiálu nedrží sice tvar, ale k pokožce se vinou....náramně. Pro inspiraci doporučuji prohlídku vázání oček na rybářských prutech (tedy....nejsou-li přichycena páskou).

Upozornění:

Vzhledem k malému průměru a současnému možnému utažení je třeba kontrolovat hotové "dílo" tak, aby nedošlo k zástavě oběhu krve. Vzhledem k tomu, že barevné změny jsou sice nejzřetelnějšími projevy snížení/přerušení krevního toku, ale zároveň jsou těžce individuální, osvědčilo se mi nejvíce sledování změn tělesné teploty. Pokud - a platí to nejen u drátů ! - svázaná část těla chladne - zahájíme raději razantní než váhavou vyprošťovací akci.

Bezpečnost: Hákový nůž - na rozdíl od běžného nože je jeho použití rychlé a bezpečné. Příkladem může být MARTOR - MaxiSafe - # 101198.

Jinou možností mohou být nůžky, tedy přesněji nůžky BRAUN ? STADLER .

Obtížnost: 3 až 4z důvodu možnosti omezení cévního řečiště.

Struny

Členění dle použitého materiálu:

Kovové

Stejná základní charakteristika jako u drátů - jen s ohebností je to jinak. Mají neustálou snahu vracet se do původního, přímého tvaru. Obtížně se upevňují konce. Materiál : kov, umělé hmoty. Při použití kleští při ohýbání se kovové struny lámou. Lomová plocha může být velmi ostrá, potencionálně nebezpečná. Díky své tvarové nepoddajnosti nebezpečnější než dříve zmíněné dráty, protože se snadněji zařezávají do tkáně. V literatuře zvláštních jednotek jsou popisována strunová škrtidla, schopná nejen uškrtit, ale oddělit s její pomocí část lidského těla - podobně jako strunový kráječ na knedlíky. Bezpečnostní důvody a obtížná manipulace při upevňování je t.č. vyřadila z mého hardwarového vybavení.

Plastové, či z přírodních materiálů

Nejznámějším použitím jsou výplety sportovních raket či hudební nástroje. Nenašel jsem důvod, proč bych je měl zkoušet, případně používat.

Bezpečnost: Štípací kleště, případně v pákovém provedení.

Obtížnost: 5 z důvodu možnosti omezení cévního řečiště.

Ostnatý a žiletkový drát

Velmi specifické a ultimativní vázací materiály. Ocelový, měkký drát o o 1,7 mm, 4 "ostny" vzdálené od sebe 100 mm, pozinkovaný povrch bývá občas ještě kryt plastem (PVC), takže celkový průměr drátu je cca 2,00 mm. Žiletkový drát je původně spirálově stočený (o 450 nebo 650 mm) ocelový drát s upevněnými velmi ostrými segmenty. Vše s povrchovou úpravou galvanickým pozinkováním -. Zatímco ostnatý drát je tvarovatelný nejen do spirály, žiletkový drát se při ohýbaní kleštěmi láme. Kromě nebezpečí poškození kůže propíchnutím, škrábnutím či pořezáním upozorním ještě na možnost otravy krve.

Skladované dráty na vzduchu oxidují, a to včetně "ostnů" či řezných hran. V době, kdy jsem ostnatý drát používal, jsem si jej nechával speciálně povrchově upravovat - původní povrchová úprava šla dolů, byla nahrazena profesionálním cínováním. U aplikace se mi patrně nejvíce osvědčilo umístění na kůži tak, aby došlo k napnutí pokožky při nulovém pohybu. Menší pohyb s následkem hlubšího "zakousnutí", větší = krvavé poškození.

Bezpečnost: Štípací kleště, případně v pákovém provedení.

Obtížnost: 6+

Pouta a obojky

Všeobecně je lze specifikovat jako speciálně zkonstruované prostředky, zjednodušující a zrychlující bondáž.

Pouta kožená a textilní

Obvykle jsou tvořena základním páskem o šířce 50 až 150 mm, různé tloušťky a rozmanitých systémů, kterými se pouta jednak připevňují na končetiny (různé přezky, oka a otvory pro uzamčení závěsným zámkem, apod.) a druhak ke kterým se připevňují vázací prostředky samotné. Potěšitelné je, že vedle sexshopových druhů lze dnes na netu najít, objednat i koupit pouta různých konstrukčních a materiálových modifikací. Ceny jsou mírnější, než u sexshopů, zatímco kvalita a funkčnost je neporovnatelně vyšší. Obvykle....

Mým osobní favoritem jsou Xdomova pouta (viz podrobnější důvody dále), jen kdyby byla široká 100 mm a podšitá jemnou kůží;-))). Pouta mají jednu záludnost : díky "komfortnímu" upevnění na končetiny může zcela neočekávaně dojít k přetržení buď systému pro uchycení vázacích prostředků (obvykle oka nebo půloka) či připevňovacího systému na končetinu. Vřele tedy doporučuji podrobnou prohlídku pout, která chceme koupit, zejména s ohledem na tloušťku materiálu (u kůže min. 2 mm) a provedení úchytů pro upevnění vázacích prostředků (u kovových materiálů min. o 3 mm, svařované konce).

Bezpečnost: NEPOUŽÍVAT PRO ZAVĚŠOVÁNÍ JAKÉHOKOLIV DRUHU Z DŮVODU BEZPEČNOSTI - POKUD NEJSOU ZA TĚMTO ÚČELEM NAVRŽENY A VYROBENY . Je dobré se naučit nouzové otevření fixačního mechanismu pout potmě a v omezeném prostoru. Jinak se vyplatí mít po ruce hákový nůž - jehož použití je rychlé a bezpečné. Příkladem může být MARTOR - MaxiSafe - # 101198, případně štípací kleště na upínací součásti vázacích prostředků.

Obtížnost: 1.

Kovová pouta

Různé konstrukce provedení a kvality. Klasická policejní "klepeta", použitelná na ruce a nohy; pouta na palce/jednotlivé prsty (či jiné součásti těla;-) ), okovy, více či méně známé z historických filmů.

Policejní náramky nemám rád...zatím mne nepřesvědčila bezpečnost proti jejich samovolnému "utažení" nečekaným pohybem, přes různá ujištění jejich patrně častějších uživatelů. A když už ....tak je nenakupujte v sexshopech. Jsou sice obvykle líbivější na pohled, ale obvykle méně kvalitnějšího provedení. Obchody se zbraněmi jsou v tomto případě podstatně zajímavější, i když patrně asi také dražší.

Před či při nákupu policejních pout se vyplatí si alespoň informativně zjistit průměr míst, na které je hodláte aplikovat....aby pracně získaná investice nepřišla vniveč....stejně jako si rozmyslet, zda chceme pouta "jen" na západku, či na klíč.....případně jak složitý klíč. Západky mají výhodu, že jdou nouzově otevřít docela jednoduše, jednoduché klíče pak vhodným kusem drátu, zatímco složitěji profilované klíče umožňují "nouzák" jen pře/říznutím/pilováním, což je u kvalitních pout práce na několik....hodin. Už jen z tohoto důvodu bych asi doporučoval provedení se spojovacím řetízkem. Ten se dá přepilovat/ přeštípnout podstatně snadněji a rychleji.

Některé zdroje, Mageo tuším, uvádělo nebezpečí přetržení achilovek, při poloze v sedě na židli a nasazených jedněch klepetech na nohou a druhých na rukách za zády po příkazu vztyk. Zkoušel jsem si to představit, ale veškeré "simulace" této situace na tak razantní poškození neukazují....v reálu bych to přesto raději nezkoušel.

Bezpečnost: NEPOUŽÍVAT PRO ZAVĚŠOVÁNÍ JAKÉHOKOLIV DRUHU Z DŮVODU BEZPEČNOSTI . Je dobré se naučit nouzové otevření fixačního mechanismu pout potmě a v omezeném prostoru. Jeden klíč k otevření zámku na místě použití, nejméně druhý klíč snadno dostupný. Já osobně mám klíče od všech používaných zámků jednak v kufru s pomůckami, druhé pak na klíčích, které nosím s sebou.

Obtížnost: 2 až 3.

Postroje

Z hlediska tohoto článku by se daly popsat jako "instantní" úvazky, nebo "pouta na část těla". Zpravidla je to systém pásků a dalších tvarovaných dílů, umožňující podstatně rychlejší fixaci těla, nebo jeho částí, než při použití lana. Děje se tak, podobně jako u pout, pomocí přezek či jiných upínacích prvků. Postroje jsou vybaveny obvykle i jinými místy pro upevnění dalších lan či jiných vázacích prostředků. Původní poloha tak může být ještě dále upravována, dolaďována. Postroje se obvykle vyrábějí z kůže, méně častěji z textilních či jiných materiálů.

Postroje lze použít i pro zavěšování....ale pak musí být vyrobeny s respektováním pravidel popsaných v příslušné časti. Pokud je postroj, nebo jeho části, které se aplikují na měkké tělní tkáně (obecně přirození) vyroben z pevné kůže (dle suroviny od tloušťky cca. 2 mm) či jiného nepoddajného materiálu (plast, kov) upozorňuji na nebezpečí přiskřípnutí tkáně těla při relativně malém pohybu. Někdy i při samotné jeho výrobě. Postroje, zejména v těchto oblastech, by měly být šity opravdu přímo "na tělo". Individuálně...

Bezpečnost:NEPOUŽÍVAT PRO ZAVĚŠOVÁNÍ JAKÉHOKOLIV DRUHU Z DŮVODU BEZPEČNOSTI - POKUD NEJSOU ZA TĚMTO ÚČELEM NAVRŽENY A VYROBENY (viz následující odstavec). Je dobré se naučit nouzové otevření fixačních mechanismů postroje potmě a v omezeném prostoru. V případě nekovových materiálů se vyplatí mít po ruce hákový nůž,případně štípací kleště na upínací součásti vázacích prostředků.

Obtížnost: 1.

Pouta a postroje určené k zavěšování

Jsou výjimečnou kategorií z hlediska výběru materiálu, konstrukce i provedení. Výběr materiálu, zejména kůže, by měl být zvlášť pečlivý tak, aby byl bez vad. Konstrukce musí zajistit, aby se okraje pout/postroje nezařezávaly do pokožky či jiných tkání, a nebránily tak krevnímu oběhu. V tomto případě by veškeré upínací prvky měly být kovové (přezky, oka, půloka, atd.) a jejich konce spojeny kvalitními svary. Nosné části mohou mít zesílení vloženými, zpravidla ocelovými, díly. Spojení jednotlivých dílů by nemělo být provedeno běžnými sedlářskými nýty, ale speciálními šrouby s plochou, velkou hlavou a nízkými maticemi, nejlépe v samopojistném provedení proti jejich povolení. Na rozdíl od postrojů a pout se jejich závěsné provedení v tuzemsku špatně shání. Z hlediska případné spoluodpovědnosti za případný úraz výrobci s/m pomůcek o těchto výrobcích raději skromně mlčí. Domácí výrobu nelze doporučit už vůbec....takže jedinou možností je nákup v zahraničí. Internetový nákup není také vhodný, protože při nákupu je třeba provést detailní prohlídku nabízeného zboží a jeho byť jen částečné odzkoušení (doporučuji zejména prohlídku kvality šití, šroubových spojů, základního materiálu, funkčnosti...atd.).

Bezpečnost:Je dobré se naučit nouzové otevření fixačních mechanismů pout či postroje potmě a v omezeném prostoru. Jinak se vyplatí mít po ruce hákový nůž - jehož použití je rychlé a bezpečné, případně štípací kleště na upínací součásti vázacích prostředků. Při vyprošťování pozor na možnost nekontrolovaného pádu zavěšeného sub.

Obtížnost: 3 až 5

A v praxi?

Bezpečnost....už zase:-)

Netvrdím, že následující popis je čímsi, jako je "cockpit drill" pro piloty. Nicméně...je dobré si následující "nudu" přečíst a uvažovat, zda to dělám opravdu nejlépe. Každý podle svého svědomí.

Nejen u nemocí ale též u úrazů platí, že nejlepší a nejefektivnější je prevence. Vzhledem k tomu, že to platí i pro funkční bondáž, pak vlastně o bezpečnosti se vlastně rozhoduje než dojde k akci samé:

  • Nejdříve je vhodné si ujednotit co a jak hodlám páchat (je-li uvažující d.), případně jakým způsobem si přeji trpět (platí pro s.). Není třeba pořizovat podrobný "scénář", protože akce sama pak probíhá jinak, než si představujeme. Obvykle ;-).
  • Pokud se při ujednocování objeví něco, praktika, úvazek, apod.; co je pro nás nové, vůbec si nezadáte, pokud si o tomto tématu naleznete potřebné teoretické a pokud možno též praktické informace. Mně osobně se vždy vyplatilo vyzkoušet a doslova natrénovat potřebné fígle s lanem a pod. dopředu. Např. pokud hodlám použít jiný uzel či způsob uvázání, musím ho mít "v ruce" tak, že ho za/roz/vážu potmě....i pro mně nepohodlné pozici (např. v hlubokém předklonu). Jako inspirace mohou sloužit i tématické fotografie, které najdete na webu. Nicméně je třeba vzít v úvahu, že ne vše, co na těchto fotkách vidíte se hodí pro praxi. Začasté se jedná o "aranžmá", inscenované jen pro akt fotografie. Velmi podnětná je ale například adresa http://clickbound.bondage.cz/, kde sice můžete mít k Samovým návodům na vázání občas nějaké výhrady, ale to je už pak věc osobního názoru. Téměř....
  • Dle ujednocení je dobré se přesvědčit, zda máme "skladem" vše potřebné, tedy i lékárničku (pokud možno s náležitým obsahem) a případné vyprošťovací pomůcky. V opačném případě je třeba vyběhnout do ulic a dokoupit.
  • Nákupy jsou od vstupu do EU zase o trochu bezpečnější. U každého výrobku musí být uvedeny jeho technické parametry. Namísto nosnosti hledejte údaj o pevnosti potencionálně nakupovaného materiálu. Vyplatí se i přečíst jednotku dané fyzikální veličiny.... kg jsou srozumitelné každému, pokud je u pevnosti uvedeno kp, dělíme hodnotu číslem 10.Výsledek nebo údaj v kg dělíme pro potřeby běžné, funkční bondáže číslem 3 (bezpečnostní koeficient) a získáme výsledek. Pokud je výsledkem číslo větší nebo rovno 50, pak to znamená, že s. i jeden pramen takového lana, drátu, a pod., určitě nepřetrhne. Málokdo je schopen vyvinout tah odpovídající 50 kg (zkuste si to doma na mincíři)....a vzhledem ke koeficientu bezpečnosti 3 musíte k přetržení vyvinout sílu odpovídající tahu 150 kg. Pro běžné potřeby funkční bondáže postačí textilní lana o minimálním o 4 mm, u textilních plochých vázacích prostředků pak průřez 10x1 mm. V obou případech jsou to shodou okolností rozměry, které se příliš nezařezávají do tkáně, takže bondáž může mít střednědobé/dlouhodobé použití. Pokud budeme zavěšovat, pak použijeme bezpečnostní koeficient roven nebo větší než je číslo pět....nebo použijeme na závěs minimálně tři průměry lana s koeficientem bezpečnosti 3.
  • Před vypuknutím akce se vyplatí rozmístit předpokládaný potřebný inventář tak, aby vše bylo po ruce. Pokud v našich úmyslech faktor překvapení nemá místo, pak i vystavené pomůcky samotné působí vhodně psychicky. Zvláštní zřetel klademe na vyprošťovací potřeby, které by měly být rozmístěny tak, aby byly vždy po ruce. Máte-li při vyprošťovaní svázané a přivázané s. v náručí, pak je vám řezák/nůž na druhé straně místnosti trochu .......... .......nepotřebný.
  • Přesvědčíme se, že lékárnička je přesně na místě, kde si myslíme, že opravdu je.

...a co ještě?

Potřebuji-li k realizaci svých úmyslů cokoliv (lano/tkaloun, atd.) s délkou větší než 7 m, pak popřemýšlím :
    a) mám-li dostatek zkušeností na to, abych do tohoto nezamotal sám sebe namísto s.
    b) jaké technické pomůcky (např. cívka na navinutí příslušné délky vázacího materiálu) nezabrání konci dle bodu a)
    c) zda není možné stejného výsledku dosáhnout jiným způsobem
    d) zda mi můj úmysl stojí za to.....;-).

Minimální, vcelku univerzální výbavou, pro funkční bondáž pro mně je:
    1. Souprava kožených pout šířky min. 8 cm (ruce + nohy).
    2. Bavlněná lana o 6 mm a délkách: 2,5 m - 4 ks, 5 m - 2ks, 7 (příp. 10 ) m - - 1 ks..... tzv. "vlčí sada":-))).

Nu....a pak tedy započněme akci

Vázání samé

Vyplatí se nespěchat. Ale zároveň je třeba mít na zřeteli, že "živý materiál" ;-) při vázání chladne, ztrácí pozornost....případně až usíná :-). Vázání samo by nemělo trvat déle než 5 až 7 minut. Časově delší vázací činnosti se vyplatí "zpříjemňovat" různými diverzními akcemi: hlazení rukou, bičíkem, vázacími pomůckami, atd. dle povahy zúčastněných a směřování celé akce.

Neznám žádnou část lidského těla, která by byla souměrná či měla jakýkoliv průřez odpovídající souměrným geometrickým tvarům. Tyto normálnosti je třeba vzít v potaz....

   
Větší obrázek | Největší
Budeme-li úvaz na předloktí (označený červeně) zatěžovat silově převážně ve směru A nebo B, vyplatí se úvaz vázat relativně těsně. Bude-li zatížení ve směru D, pak úvaz by měl být poněkud volnější, protože se automaticky posune na silnější část předloktí a těsný úvazek by se mohl "zaříznout" více než je zdrávo. Naopak původně těsný úvazek zatížený ve směru C se automaticky uvolní, neboť se úvazek sveze až na rozšíření přechodu zápěstí do dlaně ruky. V tomto posledním případě ještě upozorním na nevhodnost umístění uzlů na "vnitřní" straně kloubů (např. zápěstí, koleno, loket), kde uzel může velmi snadno přiskřípnout cévy, šlachy či nervy.

Málokteré typy úvazků jsou silově zcela vyvážené či mají působiště sil v samém těžišti úvazku. Pak je třeba tento úvazek "směrovat" tak, aby asymetrie úvazku byla ve směru působení hlavního silového tahu (příklad je popsán v následujícím odstavci).

Jeden relativně universální úvazek

Používám ho asi 4 roky. Ke spokojenosti své....i svazovaných. Je jednoduchý na uvázání i rozvázání, dostatečně přizpůsobivý různým požadavkům, šetrný k pokožce, esteticky vyhovující - tedy....je-li vhodně uvázán. Odkaz na něj jsem dostal od jedné z tehdejších subinek, veškeré díky tedy patří jí....já jsem jen pouhý zprostředkovatel.

French bowline

(fotografie převzaty ze sajtu http://ms.ha.md.us/~hotpink/knots/bowline/- mailová žádost o povolení ke zveřejnění zůstala přes urgence bez odpovědi)

Zní to velice vznešeně....ale ti, kteří znáte dračí smyčku, máte vyhráno. Je to svým způsobem aplikovaná dračí smyčka. Dost plácání okolo..... Vezměte si k ruce vaše oblíbené lano s o 4 mm, délkou minimálně 1,5 m. Figuranta/tku neshánějte, místo ní si najděte ručník, který stočte do válce (bude se vám méně vzpouzet).....a važme:

Lano položíme přes objekt, na který jej chceme přivázat. Ta část, která je za srolovaným ručníkem, bude sloužit k dalšímu připoutání celého úvazku k jiné konstrukci (např. skoba ve zdi). Tato část tedy musí být dostatečně dlouhá, neboť po vytvoření úvazku délku této části lana již v žádném případě neprodloužíte. Druhá část lana, na obrázku úhledně stočena.....aby se na něj vešla ;-), slouží pro vytvoření úvazku samého.
 
Na laně vytvoříme oko tak, aby ta část lana směrem k jeho konci, který budeme dále připevňovat byla vespod. Oko by mělo být dostatečně velké, protože jím bude prostrkávat jednotlivé závity úvazku.
Větší obrázek
 
Lanem obtočíme vázaný objekt (ručník) a konec lana prostrčíme zezadu nebo zespodu - podle toho v jaké poloze máme smyčku vytvořenou. Tvoříme tak první závit úvazku.
Větší obrázek
 
Lano okolo vázaného objektu utáhneme podle potřeby (zde je závit velice volný). Tím máme první závit úvazku hotový.
Větší obrázek
 
Vázaný objekt ovineme dalším závitem a konec lana znovu prostrčíme již dříve vytvořeným okem
Větší obrázek
 
Stejným způsobem jako u prvních dvou započneme i třetí, v tomto případě poslední, závit úvazku. Jinak počet závitů závisí na vaší úvaze, potřebě a délce lana.
Větší obrázek
 
Vážeme-li závěrečný závit máme poslední možnost urovnat jednotlivé závity úvazku tak, aby působily dostatečně esteticky.
Větší obrázek
 
Konec lana nyní provlékneme naposledy smyčkou.
Větší obrázek
 
Utáhneme poslední zavit stejným způsobem jako ty předcházející. Konec lana vedeme za / pod částí lana, které bude využito pro přivázání úvazku (lano opouštějící obrázek v jeho horní straně)
Větší obrázek
 
Dokončíme smyčku okolo. Poté konec lana prostrčíme směrem odpředu dozadu smyčkou nad závity úvazku.
Větší obrázek
 
A utahujeme.....nejdříve tahem za část lana určenou pro další přivázání úvazku (mizí v levém horním rohu obrázku) stáhněte smyčku nad závity. Pak tahem za konec lana utáhněte uzel. případně celý postup ještě jednou zopakujte. Průměr závitů by se při utahování neměl téměř zmenšovat (utahovat) !
Větší obrázek
 
Takto vypadá úvazek s utaženým uzlem při pohledu zepředu, tj. ze strany, ze které byl úvazek vázán. Ta část lana, kterou můžete dále přivázat, například ke skobě ve zdi, míří směrem nahoru a ven z obrázku
Větší obrázek
 
Pohled na úvazek s utaženým uzlem "zezadu", tedy z druhé strany než byl uzel vázán. Je vhodný i pro vysvětlení rozvazování. Tahem za oko uzlu okolo části lana, určené pro další připevnění úvazku (lano mizící horní stranou obrázku), vytáhneme z oka konec lana, který je v levém spodním rohu. Poté tahem za z tohoto pohledu levou část oka nad závity úvazku nejprve oko zvětšíte a pak protáhnete celou část lana, kterou jste použili k přivázání úvazku. A nakonec odmotáte volné závity.....
Větší obrázek
 
A ještě k té asymetrii ..... Konec lana, který budeme ještě k něčemu dalšímu uvazovat, na obr. označen "1", budeme dále napínat ve směru A, uzel bude fungovat zcela správně. Pokud ovšem směr zatížení bude ve směru B, pak se uzel začne překlápět. V nejhorším případě může i bolestivě tlačit.....
Větší obrázek

No a co s tím druhým koncem lana?

Přesněji.....s tím volným koncem, který nám zbyl při vázání French bowline (tedy ten, který přivážeme k něčemu;-) ).

 
Obtočíme konec lana okolo místa, kde jej chceme uvázat. Úvazek / pouta jsou na druhém konci, tam kde lano opouští na pravé straně obrázek. Lano napneme....
Větší  |  Největší
 
.....a uvážeme prostý uzel.
Větší   |  Největší
 
Volný konec lana přeložíme přibližně na polovinu.
Větší  |  Největší
 
Smyčkou s volným koncem uvážeme druhý uzel - zatím jen volně.
Větší   |  Největší
 
Tahem za horní část smyčky utáhneme druhý uzel. Tahem za úvazek / pouta (část lana opouštějící vpravo obrázek) se uzly spíše utahují. Zatáhnete -li za volný konec lana, smyčka se začne zmenšovat, až se zcela vyvlékne. A vrchní uzel je rozvázaný. S tím spodním si snadno poradíte....
Větší   |  Největší

....a ještě něco jednoduššího

Pokud se nechcete učit žádné uzly a přesto chcete mít jistotu, že to, co k něčemu uvážete, budete moci zase rychle rozvázat, tak je tu ještě další (z mnoha) možnost:

   
Větší obrázek | Největší

Potřebujete: něco, k čemu budete přivazovat (zde černá trubka); lano; dva kroužky (zde kroužky od klíčů o min. 25 mm (pokud možno rozlišitelných od sebe - barvou, apod.)

Postup vázání

 
Lano obtočíme kolem trubky. Na druhém konci lana, tj. na tom který nevidíte, protože opouští obrázek na jeho pravé straně) již máte přiváza-ného/ou subíka, subinku, či zvířátko ;-).
Větší  |  Největší
 
Na volný konec lana navlékněte první kroužek.
Větší  |  Největší
 
Přes tento kroužek uvážete prachsprostý uzel.
Větší  |  Největší
 
Vytvořte směrem k uvázané osůbce (část lana mizící na pravé straně obrázku) napnelismus dle vašich představ a potřeb. Utáhněte uzel.
Větší  |  Největší
 
Na volný konec lana navlékneme druhý kroužek.
Větší  |  Největší
 
Kolem navlečeného kroužku uvažte druhý uzel prostý.
Větší  |  Největší
 
Utáhneme i druhý uzel.
Větší  |  Největší

Postup rozvazování:


    1. Prostrčíme prst vrchním kroužkem a zatáhneme. Tím povolíme vrchní uzel.
    2. Prostrčíme prst spodním kroužkem (na Obr.7 je to ten vlevo) a zatáhneme. Tím povolíme spodní uzel.

Jeden problém s koženými pouty na rukou

   
Větší obrázek | Největší

Použijete-li kožená pouta, která mají krokové utahování (například přezky, nebo oko/díry pro zámeček), na rukou a po upevnění na ně připevníte šňůru (řetěz, apod.) a jen trochu úvaz natáhnete směrem od ramene k prstům výsledek skončí takhle. Tedy v případě, že pouta neutáhnete doslova a do písmene "na krev"....protože pak částečně přiškrtíte krevní řečiště v zápěstí.

   
Větší obrázek | Největší

Okraj pout se "zařízne" do tkáně v oblasti záprstí, jak na straně malíkové tak i palce. Příslušné části jsou zde zvýrazněny žlutou barvou. Se vzrůstajícím napětím úvazového lana vzrůstá bolestivost v této partii a zkracuje se doba "použití" tohoto upoutání. Nehledě na to, že takto způsobená bolest odvádí pozornost s. někam jinam.

Jak tento problém eliminovat

 
Toto je první krok pro minimalizaci výše popsaného problému. Pouta nenasazujeme před rozšířením zápěstí, ale tak aby rozšíření zápěstí bylo přibližně v polovině šíře použitých pout. Strana pout směrem k prstů ruky by pak měla být za nejširším místem dlaně, včetně palce.
Větší  |  Největší
 
Nyní utáhněte řemínek na zápěstí.
Větší  |  Největší
 
Stejný krok postupu v jiném pohledu. Pouta se zřetelně částečně přizpůsobují tvaru dlaně s palcem.
Větší  |  Největší
 
Nyní utáhněte i druhý pásek pout.
Větší  |  Největší
 
Jiný pohled na výše popsanou fázi. Po stažení palec by měl být v poloze přibližně rovnoběžné s hranou dlaně.
Větší  |  Největší
 
I při zvýšení tahu za uvazovací prostředek nedochází k zařezávání čelní strany pout. Tažná síla se rozkládá do podstatně větší plochy pout.
Větší  |  Největší
 
Pohled na výsledek opět z jiného úhlu.
Větší  |  Největší

Poznámka: Tento postup lze aplikovat u kožených pout s minimální šířkou 6 cm a dvěma utahovacími prostředky. Fotodokumentace byla pořízena s osvědčenými pouty fy. Rebel (Xdom) šířky 8 cm. Jednou z jejich konstrukčních výhod je otočné upevnění připevňovacího pásku přezek.

Mňo.....a to je asi vše.....co jsem chtěl k tomuto thematu říci. Jestliže používáte jiné postupy a tohle čtení bylo pro vás ztrátou času, nevadí. K cíli vede mnoho cest, výběr těch správných je už jen na vás.


Správce serveru upozorňuje, že zde uveřejněná díla podléhají ochraně autorských práv ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. Všechna práva autorů vyhrazena. Neautorizované použití díla bez souhlasu jeho autorů se zakazuje.
 
Pritomni :
NEZNAMY_4382 
[ 19.3.2024 - 04:25 ]
info
profil
přátelé
auditka
chat
texty

Status: OK
                    Administrace : Statistika : Psat redakci : Psat teamu  
Engine pracoval: 0.13938093185425 sekund sec.
You are NOT robot. Download restrictions not apply Output processing : 0.0025069713592529 sekund
Vystupni komprese: VYPNUTO Size: 97196 bytes